Hotell Frys ihjäl
Katterjåkk i närheten av Riksgränsen är en station vid Malmbanan mellan Kiruna och Narvik. Resterna av ingenjörsmatsalen i Katterjåkk är en av byggnader som finns kvar från tiden när Malmbanan byggdes för ca 120 år sedan. Den är k-märkt, men vind och väder samt materialstölder har gått mycket hårt åt den. Bilderna fotograferade jag för några år sedan.
Numera är taket borta. Byggnaden kallas för "Hotell Frys ihjäl" som döptes så av några scouter som tog skydd där under en snöstorm på 40-talet. De överlevde, men frös duktigt!
Inlagt 2020-07-21 14:00 |
Läst 2261 ggr. |
Permalink




"Naturen går sin gang", som man siger.
Mvh. Erik.
Tack Erik, det stämmer och det har Kiruna kommun bestämt. Själv hade gärna sett en restaurering, när den var i ett bättre skick.
Mvh/Gunte..
Tack Gunte, jag tycker att det är konstigt att man k-märkte och sedan lät det förfalla.
var bara en del av gaveländan kvar tror det var 2014 eller 2016.
Var mycket snö i år också ca 2,60 m nu är nog allt nedtryckt.
Fina foton med höstfärger. mvh /Bo-Lennart!
Tack, Bo-Lennart, synd att Kiruna kommun lät förfalla det. Jag är glad att har bilderna i alla fall!