Test av sortering i bloggen inkl puffbild
Bilderna har fotograferats i tisdags, när vi lyfte upp segelbåten. Vi får se om rätt puffbild kommer upp och om bildernas ordning stämmer.
RESULTAT: Rätt puffbild kommer upp, men bilderna kommer i omvänd ordning. Nr 1 kommer sist och nr 6 först.
Inlagt 2022-10-07 15:17 |
Läst 1310 ggr. |
Permalink







Tack så mycket, Peter, bra att det funkar med puffbilden. Den är ju den viktigaste! Sedan får man tydligen numerera i omvänd ordning eller göra så som Du gör! Mvh Wolfgang
Tack ska Du ha, Peter! Livet är inte enkelt :-) Mvh Wolfgang
Men det gick väl ändå fortare att skapa bloggen, än att ta upp och vinterrengöra båten
Javisst, det tog en hel arbetsdag för sonen och mig (det är hans båt) att först ta av masten och att sedan lyfta båten (som en kranbil gjorde) samt att tvätta den.
Bloggen gick snabbare förstås som Du påpekade :-)
Mvh Wolfgang
Jag lägger in bilderna en och en för att få den ordning jag tänkt mig. För puffbilden måste jag göra en specialmanöver. Leta reda på "uppladdade", välja den som ska bli puffbild, sen skrolla fram "puffbild", sen SPARA, klick, klick, spara, spara.
Båten är 20 år gammal och köptes för några år sedan begagnad som renoveringsprojekt.Min son är mycket händig och har jobbat bitvis varje vårvinter med den och nu är den färdigrenoverad. Som tur är så gillar hans hustru båtlivet!
Det finns tydligen flera metoder att lägga in bilder, men jag hade inte kläm på att få dem i rätt ordning. Med hjälp av fotovänner här på FS samt David har det funkat att numerera dem med omvänd ordning t ex nr 5 (om det är 5 bilder) som ska vara först i raden och nr 1 sist i raden. Därefter bestäms puffbilden och sedan "Spara". Då blir det inte så många klick!
Kul att Du gillar den andra bilden! Mvh Wolfgang
Fint reportage.
Jag brukar vända ordningen på bilderna i utforskaren så det kommer i rätt ordning i bloggen.
Lite irriterande att det inte fungerar automatiskt. Puffbild har jag aldrig valt, kanske dags att göra det :-)
Mvh Bengt
Tack ska Du ha, Bengt!
Fast jag har lyckats med uppladdningen, så gör jag något fel nästa gång, eftersom det är inte logiskt och tydligt.
Numera gör jag så att jag väljer den bild först som blir puffbild, vilket jag klickar på och sparar. Därefter väljer jag en och en bild separat i den ordning som jag vill ha dem. Mvh Wolfgang