Österlen i morse
Utflykt till Österlen i morse. Vi startade i ett regnigt Malmö, men så småningom blev det uppehåll.
Lite dimmigt, när vi var i Fyledalen, men ljuset var fint.
Sedan blev till Tobisviken utanför Simrishamn. Klipporna vid Vårhallen i Tobisviken är av sandsten och 500 miljoner år gamla!
Nästan vindstilla, mjukt ljus och fin luft! Hösten ger stillhet och ro!
Inlagt 2024-11-11 22:09 |
Läst 788 ggr. |
Permalink







Alla är bra - men den första och den andra fastnar jag särskilt för. Den tredje har en maffig kompositionsidé.
Tack så mycket, Peter, uppskattas! Jag tog mig tid med plåtningen. Det blev ett 30-tal digitala bilder och 2 st med Rolleiflex. Mvh Wolfgang
Mäktigt med stenarna..
HaD/Gunte..
Tack ska Du ha, Gunte! Jag såg den där båten, men det blev för mörk med den. Mvh Wolfgang
Trodde du skulle visa en berguv från Alnarp, hade vädret varit behagligare så hade jag åkt på den, vet inte om den fortfarande är kvar.
Det är vackra platser. I Fyledalen har jag fotograferat fåglar för det mesta och på diatiden bara 1 lövgroda. Man hör dem och så är de för snabba i fall man råkade se dem.
Berguven på Alnarp är kvar, men jag har inte hunnit dit än. Mvh Wolfgang
Det var en bra fototur.
Nummer 1 av 2 tilltalar mig mest - snygg komp.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Tack ska Du ha, Erik! Roligrt att Du gillar! Mvh Wolfgang
Själv använde jag dagen till ett besök i Trollskogen. Samma stillhet där, kvarvarande starka höstfärger.
Hälsningar Sven
Tack, Sven, uppskattas! Jag följde med Robert och Göran. Det blev en fin tur! Digitalt med Z6 och zoom samt 2 svartvita bilder med Rolleiflex. Trollskogen var säkert också givande! Mvh Wolfgang
Hälsningar, Bjarne
Tack så mycket för Din fina kommentar, Bjarne!
Mvh Wolfgang
Man kanske skulle flytta till Österlen.
Tack så mycket, Stefan! Österlen är vackert och ljuset mycket fint, varför många konstnärer bor där och har Öppet hus varje Påsk. Mvh Wolfgang