Testfoton med Rolleiflex T
Jag framkallade Ilford FP4plus idag fotograferad i Malmö med Rolleiflex T .
Framkallad i Ilfotec DD-X 1+4 under 10 minuter.
Negativen blev mjuka.
Har man fått mjuka negativ kan man alltid öka kontrasten i Lightroom eller på kopian i mörkrummet, medan det är svårare att minska kontrasten i den positiva bilden, när man har framkallat ett för hårt negativ.
Förstora gärna för att få den svarta bakgrunden!
Inlagt 2026-02-26 00:04 |
Läst 316 ggr. |
Permalink






Men jag vet vad jag tycker om och den mjuka tonen i din bildserie tilltalar mig mycket. Exempelvis uppskattar jag hur fint skulpturen av Elma Danielsson (jo, jag har bild-googlat) avtecknar sig mot bakgrunden trots att den inte är helt oskarp och trots att kontrasten för mina ögon är måttlig. I bilden av St. Paulikyrkan finns ju en påtaglig inbyggd kontrast mellan de mörka trädstammarna och den ljusare kyrkan, men jag tycker att du har uppnått en mycket tilltalande balans i bilden.
Jag brukar sikta på ganska hög kontrast i mina konverteringar, men din bildserie inspirerar mig att försöka tänka på ett lite "mjukare" sätt.
Hälsningar Sven
Tack så mycket , Sven! Jag uppskattar Din reflektion på mina svartvita bilder. Inget är skrivet i sten, så jag testar ju själv en del med ljusmätning och framkallning. När jag tittar en stund på bilden med Elma Danielsson, så upplever jag en 3D-effekt mot bakgrunden. som skapar rymd i bilden. Det vore intressant att se och fotografera samma motiv analogt igen, dock i solsken och med skuggor. Jag planerar det. Mvh Wolfgang
Tack så mycket, Stefan! Det är rätt att dagsljuset bestämmer kontrasten. Mvh Wolfgang
Jag "vakler" mellan de mjukare tonerna och de mer kontrastrika svartvita bilderna. Jag antar att det också beror mycket på vilka motiver som fotograferas?
I den här serien gillar jag särskilt nummer 1 och 2.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Tack så mycket, Erik! Ja, motivval spelar en roll och den egna smaken. Mvh Wolfgang
Göran
Tack så mycket, Göran, uppskattas! Mvh Wolfgang